Transakcje zawierane są co chwile na całym świecie. Konsument nie może być jednak zawsze na 100% pewny czy produkt nie będzie mieć jakichś efektów ubocznych. W związku z tym skonstruowano podstawowe prawa konsumenta.

Podstawowe prawa konsumenta

Dzielą się na sześć głównych kategorii, z których każda z nich odnosi się do oddzielnych aspektów handlu.

  1. Oferując dobra lub usługi muszą być one w pełni bezpieczne zarówno dla zdrowia i życia konsumenta. Każdy produkt musi spełniać wymogi określone przez prawo w tym umieszczenie na towarach etykiet z informacją o ewentualnym zagrożeniu, instrukcji używania itp.. Tak szybko jak okaże się, że produkt jest niebezpieczny, tak szybko trzeba go wycofać z rynku.
  2. Konsument ma być chroniony przed przedsiębiorcą i jego agresywnym i nieuczciwym wpływem na niego. Produkty powinny być wyceniane proporcjonalnie do ich jakości, a dostęp do nich mieć każdy człowiek. Wszelkie reklamy odnoszą się do prawdziwych zdarzeń, a w umowach sprzedaży nie są umieszczane żadne niekorzystne względem klienta klauzule.
  3. Wszelka szkoda zostanie naprawiona przez producenta o ile została ona spowodowana przez jego działania lub nieprawidłowe wykonanie towaru bądź usługi. Odnosi się do tego zapewnienia w wielu miejscach gwarancja jakości, najczęściej na okres kilku lat.
  4. Konsument ma prawo do zapewnienia mu bezproblemowego dostępu do edukacji o jego prawach (w obojętnie jakiej formie, może to być nauka w szkole jak i informacje z książek lub gazet) oraz wgląd do zgodnych z rzeczywistością informacji na temat kupowanych produktów (może wybrać taki produkt jaki będzie chciał z dostępnej oferty z dokładnie określonymi warunkami sprzedaży)
  5. Konsument może wypowiadać się na temat dokonanych transakcji, a inny uczestnicy mogą wysłuchać co ma do powiedzenia. Najczęściej za pomocą zrzeszania się w grupy konsumenckie lub korzystają z organizacji chroniących ich prawa.
  6. Działania odnoszące się do ostatniego prawa powinny być respektowane zarówno przez producentów jak i konsumentów. Dotyczą one życia w zdrowym środowisku naturalnym. Niestety obecne działania sprawiają, że sytuacja, w stronę której się kierują, jest wprost przeciwna.

Życie Adwokata

Jak wygląda codzienny dzień w pracy adwokata? Z jakimi sprawami przychodzą ludzie i w jaki sposób się je rozwiązuje? Blog ten poświęcam opisywaniu różnych przypadków i kazusów prawnych.