Wypadki samochodowe zdarzają się każdego dnia, warto jednak wiedzieć, co można zrobić, aby starać się o odszkodowanie w wyniku poniesionych obrażeń. Przede wszystkim o odszkodowanie starać może się ofiara takiego wypadku, która go nie spowodowała. Jeśli dana osoba jest ranna i poniosła jakieś poważniejsze obrażenia, istnieje naprawdę spora szansa na to, że uzyska sądownie przyznane odszkodowanie powypadkowe od sprawcy. Obrażenia ciała mogą być bardzo zróżnicowane, więc trudno mówić w tym przypadku o jakichś konkretnych kwotach. Odszkodowanie obejmuje jednak zwrot kosztów leczenia, dojazdów, a także zniszczonego mienia. Jak widać pieniądze uzyskane z tego tytułu mogą być bardzo duże.

Podstawowym obowiązkiem ofiary wypadku samochodowego będzie zebranie danych osobowych sprawcy wypadku. Oczywiście trzeba też zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, aby dowiedział się on o zaistniałej sytuacji. Ważne jest też to, aby wezwać na miejsce policję, aby całe zdarzenie było udokumentowane przez osoby zaufania publicznego. Trzeba też poprosić sprawcę o numer polisy. Ważne jest to, aby konsekwentnie zbierać dowody, tak aby potem przy sprawie o odszkodowanie móc je okazać, a wtedy wyrok dla ofiary wypadku samochodowego na pewno będzie korzystny.

Wysokość odszkodowania będzie zależała na pewno od wielkości poniesionych strat, ale też od rodzaju obrażeń ciała. Dodatkowo sąd weźmie pod uwagę to, czy sprawca wypadku miał wpływ na pogorszenie się sytuacji finansowej ofiary, ponieważ ta nie mogła wykonywać przez długi czas obowiązków służbowych i nie miała jak na siebie zarabiać. Istotnym elementem w walce o odszkodowanie jest przedstawienie swoich oczekiwań finansowych przed sądem, które jednak nie powinny być zbyt wygórowane, ponieważ wtedy sąd może taki wniosek odrzucić. Warto też zatrudnić do pomocy dobrego prawnika, który prowadził już w przeszłości tego typu sprawy, aby mieć większe szanse na pozytywne zakończenie i uzyskanie należnego ofierze wypadku odszkodowania, które można będzie przeznaczyć na pokrycie strat.


Życie Adwokata

Jak wygląda codzienny dzień w pracy adwokata? Z jakimi sprawami przychodzą ludzie i w jaki sposób się je rozwiązuje? Blog ten poświęcam opisywaniu różnych przypadków i kazusów prawnych.